Vize İçin Gerekli Evraklar

1. Pasaport
*Pasaportunuz Rusya Seyahatinizin dönüş tarihi itibarı ile en az altı ay daha geçerlilik süresine sahip olmalıdır.
*Pasaportunuzun yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.
*Pasaportunuza Rusya Vizesinin yapıştırılması için en az 2 tane boş vize sayfası bulunmalıdır.

2. 1 Adet Fotograf (Fotoğrafların Arka fonu beyaz olmalı ve Fotograflar 6 ay’dan eski olmamalı)

3. Başvuru Formu (Rusça) (North Vize tarafından Doldurulacaktır.)

4. Voucher (Volçır) Yabancı Turistik Kabul Belgesi (North Vize Tarafından Temin Edilmektedir.)

5. Rusya'daki Tur Öperatörü Tarafından Alınmış Garanti Mektubu.(North Vize Tarafından Temin Edilmektedir.)

6. Rusya Federasyonunda Geçerli Seyahat Sağlık sigortası. North Vize'den Temin edebilirsiniz.

* Rusya Vize almanız için geri kalan diger evraklar North Vize tarafından temin edilecektir.

* Türkiye’nin her ilinden pasaportlara North Vize Rusya Vizenizi alabilmektedir.

* Ankara dışındaki şehirlerden pasaport ve evrakları Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, Mng Kargo ile North Vize'ye ulaştırabilirler. Vizeleriniz sonuçlandıktan sonra aynı şekilde kargo ile size geri gönderilecektir.

Vize Başvuru Hattı: 0312-426 60 61 ve ya 0530 913 76 61

Vize Süresi Vize Tipi Giriş Sayısı İşlem Süresi
Günlük Turistik 1 Girişli 5 İş Günü
Günlük Turistik - Express 1 Girişli 1 İş Günü
Aylık Turistik 1 Girişli 5 İş Günü
Aylık Turistik - Express 1 Girişli 1 İş Günü
Aylık Turistik 2 Girişli 5 İş Günü
Aylık Turistik - Express 2 Girişli 1 İş Günü
Aylık Ticari - Davetiyeli 1 Girişli 5 İş Günü
Aylık Ticari - Davetiyeli 2 Girişli 5 İş Günü
Aylık Ticari - Express 1 Girişli 1 İş Günü
Aylık Ticari - Express 2 Girişli 1 İş Günü
Aylık Özel Ziyaret 1 Girişli 5 İş Günü
Aylık Özel Ziyaret - Express 1 Girişli 1 İş Günü
Aylık Özel Ziyaret 2 Girişli 5 İş Günü
Aylık Özel Ziyaret - Express 2 Girişli 1 İş Günü
Yıllık Ticari - Davetiyeli Çok Girişli 5 İş Günü
Yıllık Ticari - Davetiyeli Çok Girişli 1 İş Günü
Aylık Davetiyesiz - Ticari 1 Girişli 25 İş Günü
Aylık Davetiyesiz - Ticari 2 Girişli 25 İş Günü
Yıllık Davetiyesiz - Ticari Çok Girişli 25 İş Günü

Rusya vizesi

Rusya vizesi ile ilgili son dönemlerde yaşanan gelişmeler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının akıllarında Rusya’ya vize gerekiyor mu soruları tekrar ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Rusya Federal Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yaşanan siyasi olumlu gelişmeler sonrasında Rusya’ya turistik seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin Rusya vizesi kalkıyor mu soruları son zamanlarda iyice sıklaşmaya başladı.

İki büyük ülke arasındaki yaşanan bu olumlu siyasi gelişmeler neticesinde North vize olarak Rusya vizesi kalktı mı diye Rusya’ya seyahat etmek için Rusya vizesinin kalkmasını, Rusya turistik vizesinin kalkacağı tarihi düşünenlere yönelik tekrar bir bilgilendirme yazısı yazmayı düşündük.

Rusya vizesi ile ilgili olarak Rusya’ya kısa süreli seyahat gerçekleştirmeyi hedefleyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Rusya turistik vizesinin kalkacağı günün belirlenmesi açısından şu an için herhangi bir olumlu gelişmenin olmadığı net bir şekilde söyleyebiliriz.

Rusya vizesi ile ilgili görüşmelerin iki ülke arasındaki diplomatik konular içerisinde yer almadığını yapılan ikili görüşmelerde şu an için vize muafiyeti açısından herhangi bir somut adım atılmadığını yapılan açıklamalar ortaya çıkartmış bulunmaktadır.

Rusya ve Türkiye arasındaki kısa süreli turistik seyahatler için geçerli vize muafiyeti anlaşması Rusya Federal devleti tarafından anlaşmanın tek taraflı olarak feshedilmesi ile 01.01.2016 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır. Bu alınan yeni kararın öncesinde ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya sınırlarına turistik amaçlı seyahatlerinde Rusya vize istemeden geçiş özgürlüğü tanımaktaydı.

Yürürlükten kaldırılan bu ikili anlaşmanın sonucunda ortaya çıkan durum ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya gerçekleştireceği tüm seyahatlerinde vize yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekliliği olmuştur.

Rusya devletinin almış olduğu bu tek taraflı bu karar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen Bordo pasaport (Umumi pasaport) diye bilinen genel Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Yeşil pasaport (Hususi pasaport) ve Gri pasaport (Hizmet pasaport) sahiplerine kısa süreli turistik seyahatleri de dahil olmak üzere, tüm seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir.

Rusya Başkonsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği tarafından verilmiş seyahat izninin olması Rusya turistik vizesi ve Rusya ticari vizesi sahiplerine kısa süreli seyahat hakkı tanımaktadır. Rusya vizesi alarak Rusya Federal Devleti’nin sınırları içerisinde turistik ve ticari faaliyetlere katılabilir, vize süreniz boyunca Rusya Federal devletinin izin verdiği şehirlerde bulunabilirsiniz.

Rusya turist vizesi ile 7 güne kadar olan turistik seyahatlerinizin dışında Rusya’da ticari faaliyetlerde bulunamazsınız. Rusya’da ticari faaliyetlerde bulunmanız gereken vize tipi Rusya ticari vizesidir. Rusya ticari vizesi başvurusunda bulunmanız için ise Rusya Federal Devleti sınırları içerisinde faaliyetlerini devam ettirmekte olan bir ticari kuruluş ile ticari ortaklıklarda bulunuyor olmanız gerekmektedir. Rusya ticari vizesi başvurusunda bulunabilmek için Rusya’da faaliyet gösteren ticari kuruluşlardan birinden ilgili ticari davetiye temin edebiliyor olmanız gerekmektedir.

Rusya vize istiyor mu?

Rusya turistik ve ticari ziyaret gerçekleştirmek isteyenlerden vize talep etmektedir. Rusya aile birleşimi yapmak isteyenler de aynı şekilde Rusya vizesi alması zorunlu olup, Rusya turistik ve ticari vize başvurularından farklı prosedürlere tabi tutulmaktadırlar. Rusya vizesi alarak Rusya’ya giriş yapmak isteyenlerin öncelikle Rusya’ya ne amaçla gitmek istediklerini belirleyerek, Rusya seyahatleri için gerekli olan vize tipine karar vermeleri gerekmektedir.

Rusya vizesi almak için Rusya Konsolosluğunun belirlediği kriterlere uyan Rusya turizm acenteleri aracılığıyla başvuruları gerçekleştirebilir, Rusya vizesi almak için tüm koşullar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rusya Voucher Belgesi nedir?

Rusya vizesi alarak Rusya’ya turistik seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin öncelikle yapmaları gereken işlemlerin başında Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı Rusya Federal Devleti Kültür ve Turizm Bakanlığının yetkilendirdiği Rusya kuruluşlu Rusya tur operatöründen temin edilebilen Voucher belgesi diye bilinen Rusya Turistik onay belgesinin alınmasıdır.

Schengen vizemle Rusya’ya giriş yapabilir miyim?

Rusya turistik vize işlemlerinde istenen belgeler Schengen vize prosedüründen farklılıklar göstermektedir. Schengen vizesi ile Rusya’ya giriş yapılamadığı gibi Rusya vizesi ile de herhangi bir Schengen üyesi bölge devletlerine giriş yapılamaz.

Rusya vizesi almak için neler gereklidir?

1. Pasaport

2. 1 adet fotoğraf (arka fonu beyaz olmalı)

Rusya vizesi başvurusu gerçekleştirmeniz için gerekli olan evrakların en başında gelen Voucher belgesi Rusya vize başvurusu yapacaklar tarafından çok farklı kavram karışıklıklarına sebebiyet vermektedir.

Rusya turistik vizesi için gerekli olan Voucher belgesi, özel izinli Rusya kuruluşlu tur operatörlerinin Rusya Federal Devletinin Dış işler Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığının onayladığı anlaşmış olduğu Rusya tur operatörünün teminatıyla Türkiye kuruluşlu turizm acentesinden temin edilen Rusya turistik seyahat izin belgesi olarak tanımlanabilir.

Voucher belgesi olmadan Rusya’ya giriş yapılamaz. Bu sebeple Rusya turistik seyahatleriniz için öncelikle çalışacağınız Turizm acentesinin Rusya faaliyetleri konusunda emin olmanız öncelikli tercih sebepleriniz arasında olmalıdır.

Rusya turistik vizesi işlemleri için öncelikle pasaportunuzun seyahat dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Ayrıca Rusya vizesi almak için istenen gerekli evraklar Schengen vizesi evraklarından farklılıklar gösterdiği için Rusya vizesi ile ilgili sorularınızı Rusya Vizesi North Vize müşteri temsilcileriyle görüşmeniz neticesinde belirleyebilirsiniz. Pasaport kriterini tamamlayan Rusya seyahati yolcularının 2 adet arka fonu beyaz olan fotoğrafıyla birlikte başvuru için North vize ofislerine ücretsiz vip kargo hizmetinden yararlanarak pasaportlarını teslim edebilirler.

Rusya vizesi almak için North vize ayrıcalığıyla herhangi bir başka belge ve detay gerektirmeden Rusya turistik vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Rusya vizesi ile nerelere girebilir?

Rusya vizesi ile turistik olarak gerçekleştireceğiniz seyahatlerinizde turistik amaçlı seyahat şehrinizi seçmeniz çok önemlidir. Rusya vizesi ile gideceğiniz şehir arasındaki anlaşmaların Voucher turistik belgesini temin ettiğiniz Rus tur operatörünün gerçekleştirmiş olması ve Rus tur operatörünün temin ettiği Vouher belgesinin kare kodlu ve orijinal ıslak imzalı kaşeli olmasına dikkat edilmesi gereken diğer detaylar arasında verilebilir. Kısacası Rusya turistik ve ticari seyahatlerinizde giriş yapacağınız Rusya şehirleri Voucher temin ettiğiniz Rus tur operatörünüzün turistik seyahat kapsamı içerisinde olmalıdır. Rusya’ya turistik olarak seyahat gerçekleştirmek için giriş yaptığınız Rus şehirleri önem kazanmaktadır fakat Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra turistik ya da ticari ziyaretlerinizden sonra Rusya’dan çıkış yapacağınız şehrin Voucher belgenizle alakalı bir durumu kalmamaktadır. Rusya’ya giriş yaparken yanınızda kontrol edilecek Voucher şehriniz çıkış yaparken giriş kaşenizle herhangi bir sorun yaşamadan istediğiz şehrin havalimanını tercih edebilirsiniz.

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım!

En Çok Ziyaret Edilen Ülkeler